Pár tipů pro snadnou péči a srst 


Každá srst je trochu jiná, některá nevyžaduje moc péče a pejsek vypadá dobře i bez velké údržby,  ale u většiny pejsků se musíme o srst dobře starat, aby vypadal pejsek pěkně upravený a aby byla kůže i srst zdravá.  Při návštěvě našeho salonu Vám ráda poradím, co by právě Vašemu pejskovi a jeho typu srsti mohlo vyhovovat. 

Čistá srst je základ

Ať už má Váš pejsek srst jakoukoliv,  základem je čistota srsti. Pokud je srst špinavá, velmi špatně se češe a snadno se cuchá a plstnatí. Dnešní psí kosmetika umožňuje prakticky denní použití, ale většinu pejsků stačí koupat přibližně jednou za 10-14 dní, někdy i déle. Vždy záleží na aktuálním stavu srsti, na zdravotním stavu pejska nebo třeba na tom, jestli s Vámi Váš mazlík sdílí postel. :)  Jiná situace je u velkých plemen, nebo psů žijících trvale venku. Zde se doporučuje koupat 2x ročně (na jaře a na podzim) nebo jen pokud je to potřeba.

Koupání by měl pejsek přivyknout v co nejmladším věku, aby se naučil, že se nejedná o nic dramatického, z čeho by měl mít panickou hrůzu. Není nic horšího, když do salonu dorazí roční psí puberťák, který v životě neviděl hřeben, vodu, nezná zvuk fénu.....  Takový pejsek, i při velmi vlídném zacházení, bude pravděpodobně po celý život chápat koupání a stříhání jako něco nepříjemného.

Správný postup

Srst by měla být před koupelí dobře rozčesaná, jinak působením vody zplstnatí a pak je rozčesání téměř nemožné.  Při celé proceduře jednáme s pejskem vlídně a chválíme ho. Oblíbený pamlsek rozhodně neuškodí - Váš pejsek je přeci nejšikovnější na světě, tak mu to dejte najevo a odměňujte ho zato, že je hodný. :) Zajistěte aby mu to ve vaně neklouzalo (gumová podložka, ručník). Osprchujte pejskovi důkladně celé tělo, dávejte pozor aby mu nenatekla voda do uší, očí a do čumáčku, hlídejte teplotu vody aby byla pro vašeho pejska příjemně teplá ale ne moc horká!!!! Následně pejska důkladně vyšamponujte, opláchněte vodou a znovu vyšamponujte. Dvojí šamponování je velice důležité, protože na poprvé se spláchne jen část nečistot a až po druhém se vymyje zbytek.  Pak opět důkladně spláchněte vodou a připravte si balzám (kondicionér).  U balzámu postupujte podle návodu - některé se aplikují přímo na srst, některé se ředí vodou. Většinou se nechávají v srsti chvíli působit a po té se kompletně se srsti vymyjí.  Pokud se Vám nepovede balzám dostatečně vymýt, bude srst lepkavá a bude se s ní velmi špatně pracovat. Pak většinou nezbude, než celé koupání zopakovat. 

Vykoupaného pejska zabalíme do ručníku, který odsaje přebytečnou vodu a následně vyfénujeme. Psy s dlouhou srstí fénujeme vždy!!!!! Kdybychom je nechali uschnout "na volno", srst bude pramínkovat a cuchat se. Pouze krátkosrsté pejsky můžeme nechat schnout bez fénu, ale v teple aby neprochladli.  V průběhu fénování je vhodné pejska zároveň rozčesávat. K tomu je nejvhodnější oválný kartáč se štětinami, nebo s kombinací štětin a nylonu - je jemný a netrhá chlupy.  Najdeme-li zacuchané místo v srsti, opatrně ho rozčešeme kartáčem se zahnutými drátky a kovovým jednořadým hřebenem. Fénujeme zcela dosucha a opět hlídáme teplotu, abychom našeho psíka nespálili. Dobrou pomůckou je fénovat pejska třeba na pračce, nebo na stolku a mít k sobě pomocníka, který pejska přidržuje,chválí, odměňuje nebo drží fén a my máme tak obě ruce volné na pročesávání srsti.

Pokud přijde pejsek z vycházky mokrý, obalený sněhem, nebo mu musíme jen osprchovat zablácené nožky a bříško, vždy vyfénujeme a rozčešeme, abychom předešli splstnatění.


Správné česání

I u česání platí, že čím dříve začnete svého pejska učit "nechat se česat" tím lépe!!!  Opět postupujeme vlídně a pejska chválíme aby se pro něj stalo česání příjemným okamžikem, chvílí kdy se mu páníček s láskou na plno věnuje. Ideální je spojit česání s mazlením (klidně večer v křesle u televize) :) Důležité je i zvolení vhodného typu a velikosti hřebene. Hlavně vždy češeme až ke kůži, nejen po povrchu. Zvýšenou péči věnujeme především nohám a ocásku.

Plemena s hedvábnou srstí  (jorkšír, maltézáček, shi-tzu)  - vhodný je malý oválny kartáč se štětinami nebo s nylonovými hroty popř. kombinace štětiny/nylon, na zacuchaná místa použijte drátkový kartáč (se zahnutými hroty), na dokončení ještě jednořadý kovový hřeben.

Plemena s kudrnatou srstí (pudl, bišonek)  -  tato srst vyžaduje časté česání, má větší sklon k plstnatění. Neobejdete se bez drátkového kartáče s delšími zahnutými hroty a bez kovového hřebenu.

Plemena s podsadou (špic, kolie, německý ovčák) -  základem je drátkový kartáč s dlouhými hroty a na vyčesávání podsady funguje skvěle kovové tzv. trimovací hrablo. Vyrábí se ve více provedeních,  liší se délkou a rozestupy jednotlivých hrotů. Volíme podle délky a hustoty srsti našeho chlupáče. Čím delší a hustější srst, tím delší hroty i rozestupy musí hrablo mít. U kratší srsti s podsadou je skvělým pomocníkem furminátor.  

Plemena s hrubou srstí ( knírač, westík, hrubosrstý jezevčík, foxterier) - srst těchto plemen by měla být pravidelně trimována, pak je běžná domácí péče docela snadná. Stačí občas pročesat drátkovým kartáčem, hrablem, nebo furminátorem - záleží, co Vám a Vašemu pejskovi nejvíc vyhovuje.